Pracovní doba řidiče záchranné služby

Napsal Truck.bloger.cz (») 20. 1. 2014 v kategorii MKD, přečteno: 2403×
kustkov-bazen-puda-130.jpg

Práce řidičů záchranné služby je náročná a při některých delších převozech bývá spojena s prací přesčas. Může ale zaměstnavatel práci nařizovat neomezeně, nebo existují nějaké limity, aby si řidiči mohli také odpočinout?

Pracuji jako řidič u záchranné služby, a to ve 12hodinových směnách od 7 do 19 hod. Stalo se mi víckrát, že jsem musel převézt pacienta např. v 15 hod. z Ostravy do Prahy a pak to odřídit zpátky, i když jsem měl další den opět směnu. Mám nárok nechat se při dlouhé a únavné cestě vystřídat jiným řidičem, když mám druhý den opět denní směnu?

Rozvržení pracovní doby a práce přesčas

Pracovní dobu je zaměstnavatel povinen rozvrhovat tak, aby délka směny nepřesáhla 12 hodin. Ve výjimečných případech, kdy je to nutné z provozních důvodů, pak může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit (případně s ním dohodnout) práci přesčas. Při přesčasu pak může výkon práce trvat i déle než 12 hodin za den. Celkový rozsah nařízené práce přesčas (bez souhlasu zaměstnance) však nesmí přesáhnout 8 hodin za týden.

Při práci delší než 12 hodin má zaměstnanec právo na druhou přestávku v práci. Ta přísluší nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce, v délce minimálně 30 minut.

Nepřetržitý odpočinek mezi směnami

Dále musí být zaměstnanci poskytnut nepřetržitý odpočinek mezi směnami v délce minimálně 11 hodin v rámci 24 hodin. V případě práce přesčas či v jiných zvláštních situacích může být tento odpočinek zkrácen až na 8 hodin za podmínky, že další odpočinek bude o dobu zkrácení prodloužen.

Když vám tedy začíná další směna v 7 hodin, měla by vaše předchozí směna (včetně případné práce přesčas) skončit nejpozději ve 20 hodin předchozího dne (za účelem dodržení 11 hodin nepřetržitého odpočinku).

Počítáme-li na cestu Ostrava – Praha 3,5 hodiny a totéž zpět, plus půl hodiny přestávka v práci a půl hodiny zastávka v Praze, vycházel by při zahájení cesty v 15 hodin výkon práce přesně do 23 hodin. Směna by vám tedy neskončila ve výše uvedených 20 hodin, ale o 3 hodiny později, takže váš nepřetržitý odpočinek mezi směnami by byl zkrácen a činil by pouze 8 hodin. Následující odpočinek by pak musel být o zkrácenou (3hodinovou) část prodloužen, tj. musel by trvat 14 hodin (a nikoli 11).

Shrnutí

Zaměstnavatel vám může nařídit provést převoz pouze v případě, že bude dodržen nepřetržitý odpočinek mezi směnami v délce minimálně 8 hodin. Pokud však bude odpočinek kratší než 11 hodin, bude vám muset následující odpočinek o dobu zkrácení prodloužit.

Doba převozu po 19. hodině (tedy po skončení rozvržené směny) bude považována za práci přesčas, za kterou máte právo na mzdu a příplatek či náhradní volno. Zaměstnavatel by vám neměl jednostranně nařizovat více než 8 hodin přesčasů za jeden týden – může se však s vámi dohodnout i na vyšším rozsahu.

zdroj Novinky.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad
Facebook MySpace Google Twitter Topčlánky.cz Linkuj.cz Jagg.cz Vybrali.sme.sk Del.icio.us

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a jedna